Yemek Duası Türkçe Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yemek Duası Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duası Türkçe, Dua kulun Allah'la arasında özel bir bağdır. Kul istediği her an tekrar tekrar defalarca dua edebilir. Şükretmek için, bir şey dilemek veya istemek için, bir sıkıntısı varsa giderilmesi, hasta biri veya bir başkası için de dua edilebilir. Aslında her zaman her şey için dua etmeliyiz.

Şükredilecek o kadar şey var ki anlatmaya hiç birimizin kelimesi cümlesi yetmez. Yemek yemeğe oturduğumuzda da yemek bittikten sonrasında da dua etmemiz gerekir. Bu duruma bazılarımız uyu yor, bazılarımız ara sıra yapıyor ve bazılarımız da var ki, hiç bilmiyor ve hiç yapmıyor. Yemek yemeğe oturduğumuz da besmele çekmek sofraya ve yediklerimize bereket katar. Her zaman yemek yemeğe besmele ile oturmalıyız. Besmelenin anlamı esirgeyen ve bağışlayan Allah'ın adıyla demektir. Sofra duasını biraz daha açarsak, Allah'ım, senin verdiğin nimetleri yemeğe senin rızan ile başlıyorum anlamı da taşıyabilir. Bize nimetleri veren yüce Allah a bir saygı belirtisidir. Eğer yemek yemeğe başladık ve besmele çekmeyi unuttuysak, yarıda aklımıza geldiyse, besmele çekip evvelinden ahirine dersek, yani; öncesinden sonrasına demiş oluruz. Bir de yemekten sonra Allah'ın vermiş olduğu güzel nimetler için de şükretmek lazımdır. Bunun için de çok şükür anlamına gelen Elhamdülillah denir. Hatta bunu bir dua ile de yaparak dahada tamamlamış oluruz.

Yemek duası Türkçe, Yarabbi, Yarabbi, Yarabbi;
Allah'ım, evimize sağlık, huzur, mutluluk, soframıza bereket getir. Yaşayanlarımıza selamet, ahirete gidenlerimize rahmet eyle. Hastalara şifa, dertlilere deva, borçlulara eda, sıkıntıda olanlara çıkış kapısı nasip et. Allah'ım, kimseyi açlıkla susuzlukla terbiye eyleme. Yetimlere, yoksullara, bir lokma ekmek arayanlara, her nerede varsa sen yardımını esirgeme. Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni ve bizleri af eyle. Eş isteyenlere hayırlı eş, iş isteyenlere hayırlı iş, evlat isteyenlere de hayırlı evlatlar nasip et. Bizim evlatlarımızı da içlerinden ayırma. Gönlümüze razı olanı hakkımızda hayırlı eyle. Hakkımızda hayırlı olanı gönlümüze razı eyle. Allah'ım, sen bizleri şeytana uydurtma, uymamıza da fırsat verme. Ayağımızı kaydırtma. Cevabını bilemeyeceğimiz sorularla bizleri imtihan etme. Allah'ım, Tüm çalışanları, kazalardan, belalardan, bin bir türlü musibetlerden koru. İşlerini zorlaştırma, kolaylaştır, hayırla sonuçlandır. Yarabbi, bizler dua etmesini bilmiyoruz, Peygamber efendimiz nasıl dua etmişse biz de öyle ediyoruz. Peygamber efendimiz ne istemiş ise biz de onları istiyoruz. Peygamber efendimiz nelerden sakınmışsa, biz de onlardan sakınmak istiyoruz. Sen sakındır yarabbi. Allah'ım, bizleri peygamber efendimizin şefaatine nail eyle. Cennette komşuluğunu nasip eyle. Bizleri hayırlı kul, hayırlı ümmet eyle. Kimin ne duası varsa, en iyi bilen ve duyan sensin. Hakkımızda hayırlı olacak dualarımızı kabul eyle.

Min. El Fatiha.

Yemek Duası Türkçe Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Süleymancı Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Süleymancı Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duası Meali

Yemek Duası Meali

Kısa Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Kısa Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Arapça Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Arapça Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duaları Okunuşu

Yemek Duaları Okunuşu