Kısa Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı
27 Haziran 2024

Kısa Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Kısa Yemek Duası

Yemek Duasının Önemi

Yemek duası, son derece önemli ve değerli bir ritüeldir. Hepimiz çocukken sofraya oturduğumuzda yemek duası okumuşuzdur. Özellikle çocuklara okullarda öğretilen yemek duasını dinlemek, insanın tüylerini ürpertir. Minik bedenlerin hep bir ağızdan, "Yemeğimi yemeden el açtım Allah'ım sana, akıl sağlık doğruluk iyi huylar ver bana, yemezsem büyüyemem, okuluma gidemem, çabuk çabuk yiyelim, okulumuza gidelim, bizi yaradan Allah'a her zaman dua edelim. Amin." diye yükselen sesleri, insanın ruhunu besler. Yemek duası okumanın fazileti son derece önemlidir. Özellikle anne ve babaların, kısa yemek duasını çocuklarına öğretmesi boynunun borcudur. Sofrada okunan kısa yemek duaları, sofranın bereketini arttırır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), yemekten önce ve sonra kısa yemek duası okuyan herkesin anasından doğmuş gibi günahsız olacağını söyleyerek, kısa yemek duasının gücünü ve önemini vurgulamıştır. Sofrada kısa yemek duası okumak sünnettir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), kısa yemek duasıyla ilgili birçok hadiste, bu duanın anlam ve önemini belirtmiştir.

Kısa Yemek Duasının Amacı

Kısa yemek duasının okunmasındaki amaç, Allah'a şükretmek ve sofranın bereketini artırmaktır. Allah'ın verdiği nimetlere ve yemeklere binlerce kez şükretmek, birçok insan aç ve susuz yaşarken, Allah'ın bizi nimetleriyle ödüllendirdikçe karın tokluğu yaşatması büyük bir nimettir. Yemeğe oturmadan önce sofrada bulunan kişilerin Allah'a ibadet etmesi, bu ibadet şekliyle sofrada bulunan kişilerin hep bir ağızdan kısa yemek duası etmesi önemlidir. Yemek masasında okunan duada, sofra meleklerinin o masanın başında bekleyerek masayı koruduğu, eski alim ve hocalar tarafından belirtilmiştir. Kısa yemek duası, besmele ile başlayıp, şükür ile sonlandırılır.

Kısa Yemek Duası

Elhamdü lillalillezi et'amente ve seka ve cealna minel müslimin et'amene-Allahü min taam-il cenneti ve sekana-Allahü min şarab-il kevseri ve zevvecna-Allahu bihıril'ayni. Bi-hürmentil enbiyai velmürrseline velhamdü lillahi Rabbil alemin.

Kısa Yemek Duasının Anlamı

Bizleri yediren, içiren ve İslamiyetle müşerref kılan Allahü Teâlâ'ya şükürler olsun. Cümle peygamberlerin hakkı için bizi cennetin nimetlerinden yedir, Kevser şarabından içir ve cennetteki hurilerle evlendir. Alemlerin Rabbi olan Allahü Teâlâ'ya hamd olsun.

Alternatif Kısa Yemek Duası

Elhamdülillah bu nimeti veren Allah. Peygamberimiz Rasûlullah her yemekte derim Bismillah. Artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin, gerisi kesilmesin. El Fatiha.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

şahin aydın

05 Nisan 2024 Cuma

Cennette ki Hurilerle evlendir. dediğine göre bu dua Erkek yemek duası mı oluyor ? sahih mi ? senetleri kuvbetli mi ?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Şahin Aydın, bu konuda net bir bilgi vermek zor. Yemek dualarının sahihliği ve senetleri genellikle hadis kaynaklarına dayanır. Bu nedenle, güvenilir bir hadis kaynağına başvurmak en doğrusu olacaktır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yemek Duası Arapça

Yemek Duası Arapça

Sofra Duası Meali ve Okunuşu

Sofra Duası Meali ve Okunuşu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anasınıfı Yemek Duası Oku

Anasınıfı Yemek Duası Oku

Risale Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Risale Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duaları Okunuşu

Yemek Duaları Okunuşu

Süleymancı Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Süleymancı Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı