Arapça Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı
22 Haziran 2024

Arapça Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Arapça Yemek Duası

Arapça yemek duası, Allah'ın bizlere sunmuş olduğu sınırsız nimetlere şükretmek için ettiğimiz dualardan biridir. Ailece yenilen yemeklerden önce veya sonra okuyabileceğimiz Arapça yemek duaları, soframızın bereketini artıracağı gibi Rabbimize karşı olan şükranlarımızı da dile getirerek O'nu övmek için güzel bir vesile olacaktır. Dua okumak evinizin, işyerinizin ve yaşlılarımızın bereketini artıracağı gibi aile ortamının bu duayı okumak suretiyle hem çocuklarımızın böyle bir alışkanlık kazanmasını hem de her daim Allah'a olan şükranlarımızı ifade etmemize yardımcı olacağından huzur ortamı sağlayacaktır. Her işe başlamadan önce besmele ile başlamanın hayırlı olacağını hatırlatarak, yemeğe başlamadan önce "Bismillahirrahmanirrahim" demeyi ihmal etmemeliyiz.

Arapça Yemek Duası

Euzubillahimineşşeytanirracim. Bismillahirrahmanirrahim. Elhamdülillahillezi et'amena ve segana ve cealena minel müslimin. Nimeti celilullah, bereketi halilullah, şefaat senden ya Resulallah. Allahümme zid vela tenkus bi hürmeti seyyidil mürselin. Velhamdülillahi Rabbil alemin.

Sofralarımıza bereket, vücudumuza sıhhat, dünyamıza selamet, ahirete gidenlerimize rahmet ihsan eyle. Her türlü fenalıklardan bizleri koru Yarabbim!

Allah'ım, Peygamber Efendimizin hürmetine sofralarımızın bereketini ziyade eyle. Ya Rabbi! Bizleri varlığın bütün nimetlerinden dolayı sana şükrediyoruz. Bizleri şükredenlerden eyle, nankörlerden eyleme! Yarabbim, rızık veren, nimet veren sensin. Bizi aciz kullardan eyleme!

Senin sonsuz ikramın ve ihsanına muhtacız. Bizleri senin kapından boş çevirme. Bizlere dünya ve ahiret güzellikleri ihsan eyle Yarabbim! Helal gıdaların şükrünü eda edebilmeyi, sana kulluk edebilmeyi bize de nasip eyle Yarabbim!

Sofranın hazırlanmasında emeği geçen kardeşlerimizin kazancına bereket, kendilerine sağlık, mutluluk, huzur ihsan eyle. Ailelerinden ahirete göç etmiş olanlara merhamet eyle.

Allah'ım! Mülkün sahibi sensin, dilediğine mülkünden verir, dilediğinden alırsın. Dilediğini zelil eder, dilediğini aziz edersin. Bizleri aziz kıldığın kullardan, nimet verdiğin kullardan eyle. Yarabbim, bizleri, mümin kardeşlerimizi ve tüm insanları her türlü afetten, kazadan, beladan, musibetlerden muhafaza eyle. Fayda vermeyen ilimden, doymayan gözden, ürpermeyen kalpten ve kabul olmayan duadan sana sığınırım.

Senden güzel ahlak, sağlık ve afiyet dilerim. Kalplerimize genişlik, sofralarımıza bereket, işlerde kolaylık ver. Allah'ım! Artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin, bu sofranın sahibine yoksulluk, kıtlık göstermesin. Allah'ım, yiyenlere helal, getirenlere hayır hasenat olması için, ölmüşlerimizin ruhu için ve bilhassa Allah rızası için El-Fatiha.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yemek Duası Meali

Yemek Duası Meali

Yemek Duası Arapça

Yemek Duası Arapça

Yemek Duaları Okunuşu

Yemek Duaları Okunuşu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Risale Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Risale Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duası Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duası Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Sofra Duası Meali ve Okunuşu

Sofra Duası Meali ve Okunuşu

Arapça Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Arapça Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı