Süleymancı Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Süleymancı Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Süleyman Hilmi Tunahan K. S. Yemek duası, Süleyman Hilmi Tunahan K. S. Cemaati Türkiye'de de olmak üzere birçok dış ülkelerde de bulunan dini bir cemaattir. İsmini Süleyman Hilmi Tunahan'dan almaktadır. En çok Amerika ve Almanya'da üyeleri bulunmaktadır. Kitap yayınlamaktan çok Kuran öğretmek ve Arapça öğretmeye yoğunlaşmışlardır.

Bir rivayete göre, kurucusu olan Süleyman Hilmi Tunahan şöyle söylemiştir. "Ben çok kitap gördüm ama tozlu raflarda, ben kitap yazsam tozlanır rafa kaldırılabilir, benim kitaplarım öğrencilerimdir" diyerek, neden kitap yazmıyorsunuz sorusuna böyle bir cevap vermiştir. Kitap yazmaktan çok fikirlerini öğrencilerine öğretmek, Süleymancıların ana fikri olmuştur.

Süleyman Hilmi Tunahan K. S. Talebelerine öğrettiği yemek duası: 

Elhamdü lillah (2 Kere) Elhamdü lillahillezii et`amenaa vesegaanee vecealenee minel müslimiyn. Elhamdü lillehi rabbil alemiyn vessaleeti vesseleemü alaa seyyidinaa Muhammed'in ve alaa eelihii ve sahbihii ecmaıyn. Vagfu anne vagfirlenaa verhamnaa ente mevlanaa fensurnaa alel gavmil kefiriyn. (3 Kere) Allahümme salli alaa seyyidinaa Muhammed'in biadedi envaaırrızgı velfütüühaat yaa baasıtullezii yebsüturrizga limen yesaau bi gayri hisaab. Übsut aleynaa rizgan veesian min külli cihetin min hazeeini gaybike bigayri minneti mahluug bi mahzi fazlı keramike bigayri hisaab. Yaa ekramel ekramiyn veya erhamerrahimiyn, iftahilbaabe yaa Allah (3 Kere) Yaa Allahu yaa kafii yaa fettaah yaa müfettih fettih bil hayr. Allahümmegfir sahibe hezettaami vel eekiliyn. Allahümmec al devletenaa daaimen evleedenaa aalimen saaliha velaa tüsallit aleynaa zalimen. Allahümme zid velaatengus nıgmeten kesiyraten bihurmetil FATIHA.

Yemek Duasının Manası

Hamd Allaha mahsustur. (3 kere) Hamd bizi doyuran, sulayan ve bizi Müslümanlardan eyleyen Allaha mahsustur. Hamd alemlerin rabbi olan Allaha mahsustur. Salatu selam efendimiz Muhammed s. A. V. İle O'nun al ve ashabinin tamami üzerine olsun. Bizi afv eyle, bizi magfiret eyle, bize rahmet eyle (Allahim). Sen bizim mevlamizsin; kafir kavimler üzerine- galib gelmemiz için – bize yardım eyle. (3 kere) Allahim rizkin ve fetihlerin her cesidinin adedi kadar, Efendimiz Muhammed Mustafa'ya s. A. V. Rahmet eyle. Ey istedigine rizki hesabsiz olarak yayan Rabbim! Mahlukata minnet ettirmeden, sadece kereminin fazliyla, kendi gayb hazinelerinden, her cihetten bizim üzerimize hesabsiz olarak rizk sac, ey ikram edicilerin en cömerdi ve ey merhamet edicilerin en merhametlisi.

Ya Allah (Hayra ait) her kapiyi ac, (3 kere)

Ya Allah ya Kafi ya Fettah ya Müfettih ! Hayirli olarak ac (Hayirli fetihler nasib eyle) Allahim bu yemegin sahibi ve yiyenleri magfiret buyur. Allahim onlarin devletlerini daim, evladlarini alim, Salih eyle.
Onlar üzerine zalimleri musallat etme !Allahim Fatiha suresinin sirri hürmetine, -bize- birçok nimetler fazlalastir, noksanlastirma !

NOT: Yemeklerden sonra her kim bu duayı okumaya devam ederse, o kişinin evinde bereket artarmış. Evde bulunan kişilerin çocukları, ana babasına karşı gelmezmiş.

Uyarı: Arap alfabesinde bulunan harfler Türk alfabesinde bulunmadığından dolayı bu okuyuş sadece yakın bir okuyuştur.

Süleymancı Yemek Duası Yorumları

soru

Refik kartın

16 Mayıs 2024 Perşembe

İslamiyetde Süleymancı diye bir tarikat yok bu bir lakâp bu lakâbıda eski diyanet işleri başkanlarından biri söylemiştir bugün ize dini bilgisi zayıf olanlar bu ismi farklı yorumluyor.gaye islamiyeti doğru bir şekilde öğretmektir.Devletine bağlı vatanını seven bir topluluktur.hiçbir zaman devlet kademelerinde yer alma ideali olmamıştır.

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Yorumunuz için teşekkürler. Katılıyorum, Süleymancılar olarak bilinen topluluğun amacı, İslamiyeti doğru bir şekilde öğretmek ve topluma faydalı bireyler yetiştirmektir. Devlete bağlılık ve vatan sevgisi, bu topluluğun temel prensiplerindendir. Bu yüzden, yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için bilgi sahibi olmadan yorum yapmamak önemlidir.

soru

Talebe

14 Nisan 2024 Pazar

Süleymancı biraz absürt kaçıyor onun yerine hz.üstad imizin yemek duası olsa daha hoş olurmuş bil diye

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Bu konuda farklı görüşler olabilir. Herkesin dua tercihi ve yaklaşımı farklıdır. Önemli olan ortak bir noktada buluşabilmek.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yemek Duası Arapça

Yemek Duası Arapça

Yemek Duası Meali

Yemek Duası Meali

Sofra Duası Meali ve Okunuşu

Sofra Duası Meali ve Okunuşu

Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Arapça Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Arapça Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı