Yemek Duası Oku Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yemek Duası Oku Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duası Oku; Güzel dinimiz İslam da birçok dua vardır. Dualar Allah'a hamdın ve şükrün bir yoludur. Dualar peygamber efendimizin bize bıraktığı sünnetidir. Biz Müslümanların izleyeceği yol ise peygamber efendimizin sünnetidir. Bu dualardan biri de yemek duasıdır.

Yemek duası yediğimiz yemeklerden sonra Allah'a şükür etmek için okuduğumuz duadır. Peygamber efendimiz hazreti Muhammed yemeklerden sonra yemek duasının okunmasını tavsiye etmiştir. Bizleri yaratan yüce Allah'a şükrün ve hamdın birçok yolu vardır yemek duası da bu şükür ve hamdın yollarından biridir. Yemek duası okunan evde bereketin artacağı ev hayatında huzurun artacağı söylenmektedir. Evinize gelen misafirlere ikram edip bir şeyler ettikten sonra okunan yemek duası ev sahine bereket getirecektir ve ev sahibi gelen misafiri ağırladığı için daha fazla rahmet vermektedir.

Yemek duası aynı zamanda Allah'ın izniyle işlediğimiz günahların affolmasında ve hayra vesile olduğu bilinmektedir. İnsanların yemeğe başlamadan önce besmele ile başlamayıp, yemek duası ile bitirmesi sünnettir ki; bu sünnetti yerine getirmekle beraber Peygamber efendimiz hazreti Muhammed'in kıyamet gününde bize şefaatine nail olmamızı kazandıracaktır.

Yediğimiz yemeklerden sonra yemek duası edilmesine dikkat edilmelidir. Yemek duasının okunması son derece önemlidir.

Yemek Duasına Arapça ve Türkçe Örnek

Hem Arapça hem de Türkçe olarak birçok yemek duası bulunmaktadır. Bu yemek dualarının hepsindeki amaç yüce Allah'a şükürdür. Sizlere birer adet Türkçe ve Arapça yemek duası vereceğiz.

Arapça Sofra (Yemek) Duası

Eûzü billahi mine's-şeytâni'r-racÎm, Bismillâhirrahmânirrahıyım.

El hamdü lillâhillezî et'amenâ ve sekânâ ve cealenâ minel müslimiyin, ni'meti-celÎlullâh, bereketi HalÎlullah, şefaat yâ Rasûlallâh.

Not: Arap Alfabesinde bulunan bütün harfler Türk alfabesinde mevcut değil. Bu sebeple bu yakın bir okuyuştur. Asla aslının yerini tutmaz. Şifaen veya Arapça yazımından okumalısınız.

Türkçe Olarak Yemek (Sofra) Duası

Bizleri yokken var eden, bizlere yedirip içiren Yüce Rabbimize hamdolsun, kâinatın efendisi sevgili peygamberimize salât ve selâm olsun. Mağfiret ve rahmet bütün Müslüman kardeşlerimizin üzerine olsun.

Ya Rabbi! Rızık ve nimet veren sensin! Sen kapına yönelenleri boş çevirmezsin. Biz aciz kullarız, senin sonsuz ikram ve ihsanına muhtacız. Bizlere dünya ve âhirette güzel nimetler ihsan eyle!
Ey güzel Rabbimiz! bu sofrada tattırdığın nimetlerin daha güzellerini ebedî mutluluk yurdu olan cennetinde de tatmayı bizlere nasip eyle!
Ya Rabbi! bu helâl gıdaların şükrünü eda edebilmeyi ve sana kullukta bulunabilmeyi bizlere nasip eyle!
Ya Rabbi! bu sofranın hazırlanmasında emeği geçen kardeşlerimizin kazançlarına bereket, kendilerine sağlık huzur ve mutluluk ihsan eyle! ilelerinden âhirete göç edenler ve geçmişlerimize merhamet eyle!
Ya Rabbi! Mükün sahibi sensin, dileğine mülkü verir, dilediğinden mülkü alırsın. Dilediğine azîz, dilediğine zelîl edersin. Bizleri; aziz kıldığın ve nimet verdiğin kullarından eyle!
Ya Rabbi! Bizleri nimetlerinden mahrum eyleme. Sağlık ve mutluluğumuzu daim eyle.

Ya Rabbi! Bizleri, mümin kardeşlerimizi ve tüm insanlığa her türlü kaza, bela, afet ve musîbetlerden muhafaza eyle! Barış ve esenlik dolu bir Dünya da yaşayabilmemizi bizlere lütfeyle! min ve selâmün alel-mürsel'in vel-hamdü lillâhi rabbil-âlemin.

El-Fatiha.

Yemek Duası Oku Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yemek Duaları Okunuşu

Yemek Duaları Okunuşu

Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Anasınıfı Yemek Duası Oku

Anasınıfı Yemek Duası Oku

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yemek Duası Meali

Yemek Duası Meali

Yemek Duası Arapça

Yemek Duası Arapça

Süleymancı Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Süleymancı Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Risale Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Risale Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Arapça Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Arapça Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı