Sofra Duası Meali ve Okunuşu
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sofra Duası Meali ve Okunuşu

Sofra duası, eskilerin deyimiyle yemek ya da taam duası, bir evin, bir sofranın bereketini artırmak için, ailenin ve çocukların huzurlu olması için okunan dua olmaktadır. Sofra duası yemekten önce veya sonra okunabilmektedir. Ancak genellikle yemekten sonra şükretmek için okunmaktadır. Sofra duası şu şekildedir:

"Eûzü billahi mine'ş-şeytâni'r-racîm, Bismillâhirrahmânirrahıym

El hamdü lillâhillezî et'amenâ ve sekânâ ve cealenâ minel müslimiyn, ni'meti-celîlullâh, bereketi Halîlullah, şefaat yâ Rasûlallâh

Soframıza bereket, vücudumuza sıhhat, dünyada kalanlarımıza selamet, ahirete gidenlerimize rahmet eyle. Bizlere iki cihanda güzellikler ihsan eyle. Her türlü felaketlerden koru Rabbim.

"Allâhümme zid ve lâ tenkus, bir-hurmeti seyyidil mürselîn, velhamdü lillâhi Rabbil-âlemîn

Allah'ım! Peygamberlerin Efendisi hürmetine soframızın bereketini ziyade eyle. "

Bu sofra duası en çok okunanlardan olmaktadır. Bununla birlikte hem Türkçe olarak hem de Arapça olarak okunan sofra duası da bulunmaktadır. Bu da şu şekildedir:
"Ya Rabbi! Bize verdiğin bütün nimetlerden dolayı sana şükrediyoruz. Bizi Şükredenlerden eyle! Nankörlerden eyleme!
Ya Rabbi! Fayda vermeyen ilimden, korkmayan kalpten, doymayan gözden, kabul olunmayan duadan sana sığınırız.

Senden; sıhhat afiyet ve ahlakın en güzelini dileriz, işlerimize kolaylık, kalplerimize genişlik, sofralarımıza bereket ver.

El-Fatiha"
Türkçe olarak okunan sofra duası diğeri de şudur:
"Nimeti Celilullah, Bereketi Halilullah, Şefaat ya Rasülullah, Bismillahi açtır Allah'ım, Nimeti taştır Allah'ım, Cemaline ulaştır Allah'ım, Mekke Medineyi dolaştır Allah'ım, bu sofralar nurdur, Kaza belaları, Geri durdur Allah'ım, bu sofralar Mamurdur, bu sofralarda; Halilibrahim bereketi, Bulundur Allah'ım, Artsın Eksilmesin, Taşsın Dökülmesin, bu sofranın sahibi, Yokluk kıtlık görmesin Allah'ım, Yiyenlere helal, Yedirenlere hayır, hasenat, Olması için; Ölmüşlerimizin ruhu için, Allah Rızası için. El-Fatiha"

Sofra duası Allah'ın sunmuş olduğu nimetlere karşılık olarak kullarının en güzel şükür yollarından birisi olmaktadır. Sofra duası okunan evde bereket artmaktadır. Bir kişinin misafirlerine vermiş olduğu yemek sofrasında sofra duası okunursa o kişinin evinin bereketi artmaktadır. Sofra duası aynı zamanda günahların affolunmasına da vesile olmaktadır. Sofra duası ehemmiyeti son derece büyük bir dua olmaktadır. Eğer bir kişinin yemeğe başlamadan önce besmele çekip sofra duası okuması sünnet olmaktadır. Keza bununla birlikte Hadis-i Şerifte yemekten sonra sofra duası okuyan kişilerin günahlarının affedildiği - edileceği söylenmektedir. Başka bir hadiste de yine kişi yiyip içtikten sofra duası okursa yeni doğmuş gibi günahsız olur denilmektedir.

Sofra Duası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duası Meali

Yemek Duası Meali

Yemek Duaları Okunuşu

Yemek Duaları Okunuşu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kısa Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Kısa Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duası Arapça

Yemek Duası Arapça

Anasınıfı Yemek Duası Oku

Anasınıfı Yemek Duası Oku

Sofra Duası Meali ve Okunuşu

Sofra Duası Meali ve Okunuşu

Arapça Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Arapça Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı