Yemek Duaları Okunuşu
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yemek Duaları Okunuşu

Yemek Duaları; Yemeğe başlamadan önce veya yemekten sonra okunan dualardır.

Yemek duası Peygamber Efendimizin sünnetidir. Yemek duası ile bize sayısız nimetleri verdiği için Allah'a şükrederiz, soframızın bereketini isteriz. Yemek duası okunur ve arkasından âmin denilerek Fatiha süresi okunur.
  • Bizleri yokken vareden, bizlere yedirip içiren yüce Rabbimize hamdolsun, kâinatın efendisi sevgili Peygamberimize salat ve selam olsun. Mağfiret ve rahmet bütün Müslüman kardeşlerimizin üzerine olsun. Ya Rabbi! rızık ve nimet veren sensin! sen kapına yönelenleri geri çevirmezsin. Biz aciz kullarız senin sonsuz ikram ve ihsanına muhtacız. Bizlere dünya ve ahirette güzel nimetler ihsan eyle! Ey güzel Rabbimiz! bu sofrada tattırdığın nimetlerin daha güzellerini ebedi mutluluk yurdu olan cennetinde de tatmayı bizlere nasip eyle! ya Rabbi bu helal gıdaların şükrünü eda edebilmeyi ve sana kullukta bulunabilmeyi bizlere nasip eyle! ya Rabbi! bu soranın hazırlanmasında emeği geçen kardeşlerimizin kazançlarına bereket, kendilerine sağlık, huzur ve mutluluk ihsan eyle! Ailelerinden ahirete göç edenlere ve geçmişlerimize merhamet eyle! ya Rabbi! Mülkün sahibi sensin, dilediğine mülkü verir dilediğinden alırsın. Dilediğini aziz dilediğini zelil edersin. Bizleri aziz kıldığın ve nimet verdiğin kullarından eyle! ya Rabbi! Bizleri nimetlerinden mahrum eyleme. Sağlık huzur ve mutluluğumuzu daim eyle! ya Rabbi! Bizleri, mümin kardeşlerimizi ve tüm insanlığı kaza, bela, her türlü afet ve musibetlerden muhafaza eyle! Barış ve esenlik dolu bir dünyada yaşayabilmemizi bizlere lutfeyle! min ve selamün alel-mürselin vel-hamdülillahi Rabbil alemin, El-Fatiha.
  • Ya Rabbi! Bize verdiğin bütün nimetlerden dolayı sana şükrediyoruz. Bizi şükredenlerden eyle! Nankörlerden eyleme ya Rabbi! Fayda vermeyen ilimden, korkmayan kalpten, doymayan gözden, kabul olunmayan duadan sana sığınırız. Senden; sıhhat, afiyet ve ahlakın en güzelini dileriz. İşlerimize kolaylık, kalplerimize genişlik, sofralarımıza bereket ver. El-Fatiha
  • Nimeti Celilullah, bereketi Halilullah, şefaat ya Resulullah. Bismillah açtır Allah'ım, nimeti taştır Allah'ım, cemaline ulaştır Allah'ım, Mekke ile Medine'yi dolaştır Allah'ım. Bu sofralar nurdur, kaza belaları geri durdur Allah'ım. Bu sofralar mamurdur, bu sofralarda Halilibrahim bereketi bulundur Allah'ım. Artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin. Bu sofraların sahibi, yokluk kıtlık görmesin Allah'ım. Yiyenlere helal, yedirenler hayır hasenat olması için, ölmüşlerimizin ruhu için, Allah rızası için, El-Fatiha.
  • Elhamdülillah, elhamdülillah, elhamdülillahillezi et'amena vesegana vecealena minel müslimin. Nimeti celilullah, bereketi Halilullah, şefaat et ya Resulallah, nasibi cennet, daimî devlet, erenlerden himmet, sofralara bereket, ölenlere rahmet, kalanlara sağlık selamet. Allahümme zit vela tenkus bi hürmeti suretil Fatiha.
  • Yemeğimizi yemeden el açtım Allah'ım sana, akıl fikir doğruluk iyi huylar ver bana. Yemezsem büyüyemem okuluma gidemem, çabuk çabuk yiyelim okulumuza gidelim. Bizi yaratan Allah'a her zaman şükredelim. Annem babam sağolsun, haydi hepimize afiyet olsun.

Yemek Duaları Yorumları

soru

fatma

06 Mayıs 2024 Pazartesi

ya yemek duası grerçekten bu mu bir tane daha var hangisini yazsam bilemedim

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Fatma hanım, yemek duası olarak farklı kaynaklarda farklı versiyonlar bulunabiliyor. Hangisini seçerseniz seçin, içtenlikle yapılan dua kabul olur. Önemli olan niyetiniz. Her iki duayı da yazabilirsiniz, böylece herkesin bildiği bir dua olur.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yemek Duası Meali

Yemek Duası Meali

Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sofra Duası Meali ve Okunuşu

Sofra Duası Meali ve Okunuşu

Yemek Duaları Okunuşu

Yemek Duaları Okunuşu

Arapça Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Arapça Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Anasınıfı Yemek Duası Oku

Anasınıfı Yemek Duası Oku

Yemek Duası Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Yemek Duası Türkçe Okunuşu ve Anlamı